Přihlásit

Mezinárodní den mateřského jazyka

Mezinárodní den mateřského jazyka je svátek, který připadá na 21. únor. Zavedla ho UNESCO v roce 1999 jako připomínku toho, že na světě existuje něco mezi šesti a sedmi tisíci jazyky, z nichž více než polovina je ohrožena zánikem, k němuž může dojít do konce 21. století.
 
Mateřský jazyk je důležitou součástí identity každého člověka a diverzita jazyků představuje kulturní dědictví lidstva, o jehož zachování je nutno pečovat. Každoročně se proto 21. února pořádá po celém světě množství kulturních a vzdělávacích akcí, které mají prohlubovat vztah k jazyku.

Vznik lidské řeči sahá do dávnověku, do samých počátků existence člověka. Jakmile lidé začali vytvářet společnost a uvědomovali si, že se jim ve spojení s jinými jedinci lépe pracuje, lépe bojuje o existenci i lépe získává potrava, objevila se potřeba dorozumívat se. Tento společný zájem si vynutil lepší prostředek dorozumívání se, než byly posunky, gesta a primitivní zvuky. A tímto lepším prostředkem-nástrojem dorozumívání se, byly artikulované zvuky spojené s významovým obsahem: lidská řeč.

A abychom nepřišli ani o tu naši krásnou českou mateřskou řeč, a spoustu úžasných jazykolamů, jako:

Strč prst skrz krk

Drbu vrbu

Naolejuje-li mi vlasy Olina nebo nenaolejuje-li mi vlasy Olina atd.,

bylo by dobré si náš jazyk neustále brousit, tříbit a cvičit.

A tím nejlepším pomocníkem je určitě čtení. Protože jak říká Oscar Wilde, dramatik, prozaik a básník:

„Ten, kdo čte, žije s každou další knihou život navíc. Kdo nečte, má jen ten svůj.“

Kde rádi nakupujete knihy vy?

Kupte si své oblíbené tituly u našich partnerů a ušetřete!

Knihy Dobrovský
Koktejl
Albatros Média
Kazda
Melvil

Další články z našeho blogu

Inovativní kolekce školního vybavení BAAGL

Jak sám název napovídá, BAAGL se zaměřuje na výrobu ergonomických batohů a aktovek vyvíjených ve spolupráci s českými fyzioterapeuty tak, aby byly co nejpohodlnější, a hlavně umožňovaly zdravé každodenní nošení.

Světový den cestovního ruchu

Tento den připomíná nejen cestování jako takové, ale hlavně cestování bezpečné a férové. Světový den cestovního ruchu 2023 v rámci tématu Turistika a zelené investice zdůrazňuje potřebu většího počtu a lépe zacílených investic pro projekty udržitelného rozvoje, které jsou součástí plánu OSN pro lepší svět do roku 2030.

21. září Mezinárodní den Alzheimerovy choroby

Mezinárodní den Alzheimerovy choroby připadá každoročně na 21. září. Alzheimerova choroba (demence) je degenerativní onemocnění mozku, při kterém ubývají mozkové buňky a vyhasínají jejich funkce.