Pravda je taková, že život se ani v této době nezastavil, pouze zpomalil a my máme naštěstí možnost uspokojit svoje nákupní potřeby online, bez nutnosti opustit svoje domovy. Určitě není jednoduché zabavit doma děti po celý den, ale nejen zabavit, také nasytit, protože díky nefungujícím školním jídelnám a uzavřeným restauracím jsou kladeny vyšší nároky na to, jak a čím nakrmit celou rodinu. Určitě je také dobré občas vyrazit do přírody, do lesa, prostě na čerstvý vzduch, a nezáleží na tom, jestli pěšky, na kole nebo na koloběžce, abychom aspoň na chvilku přišli na jiné na myšlenky a zabavili svoje děti i sebe.

 

 A protože je pro všechny stávající situace náročná také po emoční stránce, bylo by dobré najít si způsob, jak relaxovat a také jak posílit svoji imunitu. Každý to máme jinak. Někdo se vrhne do úklidu, další začne dohánět resty a konečně už třeba na cloudu vymaže a utřídí fotky, pro jiného je to dobrá příležitost začíst se do knížek, které dostal k Vánocům, prostě každému, co jeho jest. Neexistuje žádný univerzální recept, jak se z toho nezbláznit, ale důležité je se z toho nezbláznit. 

 

A tak neklesejte na duchu, uchovávejte sebe i své blízké v dobré psychické a fyzické kondici, buďte opatrní, a hlavně se nezapomínejte smát! Inspirovat se můžete třeba u MUDr. Karla Nešpora, CSc. primáře Oddělení léčby závislostí mužů v pražské Psychiatrické léčebně Bohnice. V 90. letech pobýval v Indii, zajímá se o jógu a je znám jako lékař, který používá netradiční léčebné metody. Jedna z nich je právě terapie smíchem, o níž vydal již tři knihy.