Přezouvání je tady

Od 1. listopadu do 31. března platí povinnost mít na autě zimní pneumatiky. Znamená to ale, že nemůžete za žádných okolností vyjet s autem na letních? Nikoli. Povinnost mít na autě zimní pneumatiky upravuje zákon a to následovně: 

                                             

                                             

§40a zákona č. 361/2000 Sb.:

(1) V období od 1. listopadu do 31. března, pokud:

a) se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo

b) lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, lze užít motorové vozidlo kategorie M nebo N k jízdě v provozu na pozemních komunikacích pouze za podmínky použití zimních pneumatik, a to u motorových vozidel s maximální přípustnou hmotností nepřevyšující 3 500 kg na všech kolech a u motorových vozidel s maximální přípustnou hmotností převyšující 3 500 kg na všech kolech hnacích náprav s trvalým přenosem hnací síly. Zimní pneumatiky podle věty prvé musí mít hloubku dezénu hlavních dezénových drážek nebo zářezů nejméně 4 mm a u motorových vozidel o maximální přípustné hmotnosti převyšující 3 500 kg nejméně 6 mm.

                                            

                                                 

 

(2) Ustanovení odstavce 1 se nepoužije pro náhradní pneumatiku použitou v případě nouzového dojetí

Co z toho vyplývá? Že zimní pneumatiky, tedy ty s označením M+S (tomu mohou vyhovovat i některé celoroční pneumatiky), musí být v tomto období na autě vždy, pokud se na komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, případně pokud lze takovou situaci během jízdy vzhledem k aktuálním povětrnostním podmínkám předpokládat.

Dále může použití zimních pneumatik přikázat dopravní značka C 15 a „povinná zimní výbava“. Za takovou pak musíte mít zimní pneumatiky vždy, i když by to podle aktuálních povětrnostních podmínek nemuselo být nutné. Absurdní je, že značka platí celý rok, může být však doplněna dodatkovou tabulkou upravující datum její platnosti.

Pro zimní pneumatiky také platí několik omezení. Zatímco zákonem stanovený limit pro minimální hloubku dezénu pneumatiky je 1,6 mm, pro zimní pneumatiky na osobních autech jsou to 4 mm. Pokud tedy mají vaše zimní pneumatiky hloubku dezénu například 3 mm, nelze je již označit jako pneumatiky zimní, ale zároveň pořád vyhovují zákonu. Je to tedy, jako byste jeli na letních. Ano, je v tom neuvěřitelný guláš.

 

                                            

 

Kdy můžu jet i v období od 1.11. do 31.3. na letních?

Prakticky kdykoli, pokud to není v rozporu s výše uvedeným zákonem či dopravní značkou C15a. Zkrátka pokud je sucho, případně mokro a nelze vzhledem k teplotám nebo aktuálnímu počasí předpokládat, že bude mrznout nebo sněžit, lze zcela bez problémů použít vůz na letních pneumatikách. Nerozporujeme, že případné dohady s hlídkou policie budou obtížnější.

Další výjimkou je stav krajní nouze. Například pokud vezete akutně někoho do nemocnice, případně pomáháte odvracet živelnou pohromu, nemusíte mít na autě zimní pneumatiky. Tady bude možná také obtížnější obhajoba ve správním řízení, ale s dostatkem důkazů na vaší straně by s tím problém být neměl.

Nenabádáme nikoho, aby zbytečně riskoval, ale na takové to krátké popojíždění mezi vesnicemi nebo po městě, když to podmínky v souladu se zákonem dovolí, vážně nejsou zimní pneumatiky nezbytně nutné. Zimní pneumatiky slouží především jako pojistka právě pro ty případy, kdy se podmínky extrémně zhorší. Také je potřeba si uvědomit, že i když kvalitní zimní pneumatiky zlepšují trakci a ovladatelnost na sněhu, ledu nebo břečce, pořád nejsou samospásné, a i na nich to bude klouzat.

Zdroj: www.autobible.euro.cz