LÉPE JEDNOU VIDĚT, NEŽ STOKRÁT SLYŠET

Preventivní vyšetření zraku doporučují odborníci jednou za dva roky. Ten, kdo nosí brýle nebo kontaktní čočky, by měl chodit častěji. Po dovršení čtyřicítky by měl navštívit očního lékaře každý bez ohledu na to, zda nosí dioptrické brýle či nikoliv.  Podle dřívějšího průzkumu na ně však pravidelně nechodí přes 80 procent lidí, přitom vyšetření na štěrbinové lampě zabere deset minut!

                                                        Menší obrázky 400x380.png

 

Asi 70 procent kontaktních čoček se prodává přes internet. Také kvůli tomu řada lidí nemá vhodný typ či počet dioptrií, nebo nechodí na pravidelné prohlídky k očnímu lékaři. Vyplývá to z vyjádření mezi očními lékaři, optometristy a prodejci čoček. Vyšetření před aplikací kontaktních čoček by měl provést lékař či optometrista a jejich nositel by měl chodit na kontroly k očnímu lékaři minimálně jednou ročně. Také výběr čoček je třeba konzultovat s odborníkem, protože nestačí jen vědět počet dioptrií, ale je nutné znát zakřivení oka, jeho průměr a také ohniskovou vzdálenost, která je jiná než u brýlí.

Ať už nosíte brýle, čočky, nebo to střídáte, nezapomínejte se o svůj zrak pečlivě a pravidelně starat, protože zrak je náš nejcennější smyslový orgán. 

                       
 

Zdroj: zdravi.euro.cz