Jarní příprava vašeho vozu

Chystáme si auto na jaro a už se těšíme na výlety

S přibývajícími slunečními paprsky začínáme snít o tom, kam a kdy bude možné vyrazit. V té souvislosti se nám vybavil i studentský projekt, který představila v létě loňského roku automobilka ŠKODA AUTO. Ačkoliv se v tomto autě neprojedeme, nadchlo nás a naše snění o pěkném výletu zcela jistě podpořilo. Pokud vás ŠKODA SLAVIA také zaujala, dozvíte se více  ZDE.

 

                                       slavia_skoda.jpg

 

Na co bychom neměli v jarní přípravě auta zapomenout? 

Přezutí a péče o pneumatiky

Dle platné legislativy můžeme od 1. dubna změnit autu přezutí. Samozřejmě jsou určitě situace, kdy je lepší tuto změnu nedělat a to především v případě, že jsou silnice stále namrzlé nebo je pokrývá souvislá vrstva sněhu. Dobrým ukazatelem je teplota 7 °C. Při nižších teplotách letní gumy tvrdnou, nemají dobrou přilnavost a tím se prodlužuje brzdná dráha a zhoršuje se ovládání v zatáčkách. Zda využijeme pro výměnu pneu, které máme doma nebo pořídíme nové, závisí na stáří samotných pneumatik a kvalitě vzorku, ten by v případě letních neměl být méně než 1,6 mm. Doporučujeme dezén prověřit na více místech, pokud by se lišil, mohla by být na vině rozhozená geometrie a poté by bylo nutné si domluvit návštěvu autoservisu. 

                                                                                                                                                                                                                  

Zranitelný podvozek

Na posolených, případně štěrkem posypaných silnicích nejvíce trpěl podvozek, který je silnici nejblíže. Agresivní sůl mohla přispět ke vzniku koroze a společně s kamínky podvozek poškodit a narušit. Proto až budete auto mýt a leštit, nezapomeňte se zastavit i u podvozku, abyste jej zbavili zimních nečistot. Společně s brzdovou soustavou doporučujeme podvozek nechat zkontrolovat v servisu.

                                                                         

                                       

 

 

Máte nabito?

V zimě dostávala také zabrat autobaterie. Možná bude nutné ji dobít nebo úplně vyměnit – to zjistíte v servisu nebo pomocí vlastního zátěžového měřiče.

Funkčnost stěračů

Je velmi pravděpodobné, že zimní podmínky poničily stěrače. Gumové lišty mohly utrpět v důsledku kolísání teplot a stírání namrzlého skla se zase mohlo postarat o zhoršení přilnavosti stíracích lišt. Po výměně stěrače doslova volají, pokud po okně odskakují, zanechávají na něm viditelné stopy nebo po něm vodu pouze rozmazávají, aniž by ji skutečně setřely.

Hladina provozních kapalin

V souvislosti se stěrači a s příchodem nového ročního období si zcela jistě vzpomenete také na výměnu zimní kapaliny do ostřikovačů za letní směs. Ta lépe zvládne odstranit pyl i hmyz z čelního skla. Myslete ale také na další kapaliny ve voze – motorový olej, chladicí a brzdovou kapalinu. Pokud byste přece jen zapomněli, na nedostatek provozních kapalin vás upozorní svítící kontrolky.

 

 

                                       

 

Připravte se i na letní teploty

Po zimě, kdy klimatizace spíše odpočívala, přichází období, kdy bude nejvíce zatěžována. Aby vám klimatizace v létě přinesla skutečnou úlevu, je nutné ji vyčistit a vydezinfikovat. Je-li třeba, doplňte také chladicí médium a vyměňte kabinový filtr. Zanedbání této péče může znamenat množení plísní a alergenů a způsobit zdravotní problémy (únavu, bolest hlavy, nateklé oči).

Myslete i na formality

Dále doporučujeme při jarní údržbě auta věnovat pozornost i takovým věcem, jako je povinná výbava nebo platnost technické kontroly. Ověřte si, že v autě vozíte reflexní vestu a výstražný trojúhelník, zkontrolujte obsah a exspiraci lékárničky, případně doplňte, co schází. Podívejte se na známku na registrační značce nebo do velkého technického průkazu, zda byste v nejbližší době neměli s autem absolvovat technickou prohlídku.

 

 

                                                                                                                                                                                                                                                                       Zdroj: www.srovnator.cz