CESTOVÁNÍ V DOBĚ COVIDU

Evropská komise představila návrh tzv. jednotného „covidového pasu“. Ten by měl lidem v Evropské unii usnadnit cestování a pomoci strádajícímu turistickému ruchu. Na přesné podobě pasů se v příštích měsících musí shodnout členské státy. 

Lidé s „covidovým pasem“ by měli mít jednodušší cesty přes hranice, které komplikuje pandemie. Digitální zelený certifikát, jak osvědčení nazývá Komise, bude postaven na trojici kritérií, která budou mít stejnou váhu. Jedná se o očkování, negativní PCR či antigenní test a přítomnost protilátek v těle. Každý členský stát se podle návrhu bude moci rozhodnout, jaké stanoví podmínky pro majitele osvědčení, budou však muset být pro všechny lidi stejné.

 

                              COVID.jpg

Pas má obsahovat pouze jméno, datum narození, datum vydání a údaje o očkování, testu či prodělání nemoci. Úřady zemí budou mít povinnost jej vydávat zdarma.

Unijní exekutiva zdůraznila, že certifikát nebude diskriminovat lidi, kteří se nemohou nebo nechtějí nechat očkovat. Zároveň nemá být omezen ani pohyb těch, kteří pas vlastnit nebudou.

Certifikát má existovat v digitální i papírové podobě, pravděpodobně na bázi QR kódu. Předpokladem též je, že půjde o jednotný certifikát v angličtině.

 

                          

Aby jej lidé mohli začít používat před letní turistickou sezónou, musí jej schválit členské země a Evropský parlament (EP). Přestože má podporu většiny zemí jižní a střední Evropy včetně Česka, očekávají se mezi státy dlouhé diskuse o konkrétních podrobnostech osvědčení. Státy už se například více než půl roku neúspěšně dohadují o vzájemném uznávaní testů.

Pro úspěšné zavedení pasu se také budou muset dohodnout na tom, jak dlouho po očkování či po prodělání nemoci považovat lidi za imunní.

Podle Komise by pas měl platit pouze dočasně do chvíle, kdy Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásí konec covidové pandemie. Nástroj je důležitý nejen kvůli turismu,ale zejména pro obchodní jednání, pracovní cesty či návštěvy příbuzných po Evropě.

                                                                                                                                                                                   

Zdroj: euroactiv.cz