Jak vybrat správnou tapetu

1. Druhy tapet

V závislosti na použitém materiálu rozlišujeme následující druhy tapet:

Papírové tapety

Jsou vyhledávány pro svoji nízkou cenuJsou levnější variantou pro vkusnou dekoraci interiéru a stále jsou výrazně zastoupenou skupinou tapet. Papírové tapety Vavex jsou vyráběny na vysoce kvalitním slepovaném duplexovém papíru, který zaručuje jejich rozměrovou stálost, z raženého, potištěného či mačkaného papíru. Při výrobě papírových tapet Vavex jsou používány vysoce ekologické barvy, které zaručují vysokou světlostálost a otěruvzdornost. V našem sortimentu naleznete papírové tapety nejen jednobarevné, ale také s oblíbenými motivy imitací materiálů (dřevo, cihly apod.) a dalšími dekory.

 
                                                                        Návrh bez názvu (2).jpg
                                                                                                                                            

Vinylové tapety

Na zeď jsou vhodné do všech typů interiérů (zdi, sádrokartony, umakart, různé omyvatelné nátěry). V závislosti na množství a kvalitě vrchní vinylové vrstvy je možno tapety použít pro různé účely. Koupelnové tapety je možné použít do vlhkého prostředí, např. do koupelny a WC. Vinylové tapety na zeď mají velmi dobrou překrývací schopnost při použití na křivé a popraskané stěny.

                                                                         

                                                                           

 

Vliesové tapety

Tento druh tapet je relativně nový a díky jednoduchému zpracování se těší stoupající oblibě. Pro výrobu vliesových tapet se používá jednostranně impregnovaný vlákninový nosný materiál. Je tvořen převážně z buničiny a textilních vláken, která jsou spojena pojivem. Tím se dosáhne maximální rozměrové stability. Materiál se navíc vyznačuje vysokou propustností vzduchu a vodní páry. Další zvláštnost vliesových tapet spočívá v tom, že se lepidlo aplikuje pouze na stěnu (stejnoměrně a ne příliš silně) a tapeta se přikládá suchá. Vliesové tapety na rozdíl od papírových také nevyžadují čas na provlhčení.

 
                                                                          

 

 2. Výběr tapety

Barva, styl, vzor či materiálové řešení tapety by měly korespondovat s interiérem, do kterého je určena. Při konkrétním výběru se řiďte vaší představou o finálním efektu, kterého chcete prostřednictvím použití tapety dosáhnout. Pokud máte v plánu místnost ozvláštnit, například barevným akcentem, rozhodněte se pro kontrastní odstín tapety. Celkový efekt můžete zvýraznit zajímavým vzorem. Jemnější cesta vede přes příbuzná barevná schémata, která jsou v interiéru již použita.

Takže, pokud se rozhodnete pro tapetu, musíte si při nákupu hlavně ohlídat výrobní číslo tapet, abyste nekoupili jinou šarži a pak měli na zdi mírné barevné odchylky.

Dobré je rovněž po nákupu tapetu zkontrolovat a přijít na případné barevné odchylky nebo poškození včas – tedy před nalepením tapety.

 

 

Zdroj: vavex.cz