ŽHAVÉ LÉTO! 

A je úplně jedno, co si kdo pod pojmem odpočinek představuje, protože i v cestování platí „kolik lidí, tolik chutí“.  Můžeme se jen bohapustě válet na pláži, můžeme polykat kilometry na kole nebo pešky, můžeme viset v horách na laně, sjíždět divoké řeky, putovat po historických památkách nebo objevovat dávno zapomenuté civilizace a kraje. Každému co jeho jest. Důležitější je, s kým cestujeme. Tedy spíše, jestli jsou naši spolucestující naladěni na stejnou notu jako my. Jestli mají přibližně stejné představy, a to nejen co se destinací týče, ale i třeba finančních možností.

Pokud jsou pro nás vysněnou metou historické památky, muzea, výstavy a koncerty vážné hudby, nemá smysl se lámat v pase a přesvědčovat sami sebe, že letošní dovolená strávená v sedle jízdního kola v Pyrenejích s kámoši, kteří takto jezdí už roky, pro mě bude tím pravým. Nebude. Zrovna tak nemá smysl se vydávat s partou lázeňských šviháků protancovat boty na Ibizu, když nejvyšší devizou je pro nás ticho, klid a meditace. Tím nechci říct, že by člověk neměl občas vystoupit ze svého stínu a nemohl zkusit něco nového, něco, co ještě nikdy nezažil a co ho oproti všem jeho zvyklostem láká.  Určitě mohl! Jen je dobré si být vědom toho, že to nemusí dopadnout úplně podle našich představ, ať už z jakýchkoliv důvodů. A že když to neodhadneme, můžeme dovolenou pokazit nejen sobě, ale i těm, kteří cestují s námi.

Že se dá strávit skvělá dovolená v tuzemsku, o tom žádná. Aněkolikáté v řadě více než žhavé léto přesvědčilo spousty z nás, že je skoro zbytečné a kontraproduktivní trmácet se stovky nebo tisíce kilometrů za sluníčkem, když ho doma máme víc než dost. A také máme zahrádky, hory, lesy, spousty koupání, památek a jiných turistických atrakcí. Pokud ale vyrážíme do světa, zvláště mimo Evropu, je vhodné a žádoucí ctít nejen zákony dané země, ale také její zvyklosti, včetně těch náboženských. 

Proto je vždy dobré zakoupit si před cestou kvalitního průvodce, který nám bude při našem pobytu nápomocen a může nás ušetřit mnoha nedorozumění a horkých chvilek, do mobilu si uložit telefon nejbližšího konzulátu a také emergency. O tom, že bychom se měli před každou cestou informovat o nutnosti očkování a že bychom si měli sjednat cestovní pojištění s ohledem na konkrétní destinaci i činnost, kterou tam hodláme provádět, není třeba asi polemizovat. Říká se, že štěstí přeje připraveným. A pokud jde o zdraví, platí to dvojnásobně!

Slovo dovolená ve svém původním, staročeském významu znamená dopřávaná. Dopřejme si tedy to, co nás udělá šťastnými a co do nás otiskne paměťovou stopu. Smysl cestování není v tom, abychom v co možná nejkratším čase viděli a zažili co možná nejvíc. Ale abychom si ty zážitky vychutnali. Nejde o jejich množství, ale o náš prožitek. A méně bývá někdy více. I na cestách……