JEDEME DO AFRIKY!

Od května do konce září nabízí ZOO Dvůr Králové na ploše 50 ha skutečné „Africké safari“, které návštěvníci projíždějí podobně jako v afrických přírodních rezervacích vozy či autobusy. V prostorných, vzájemně oddělených sekcích, jsou volně vypuštěni kopytníci a ptáci. Při projížďce můžete alespoň na chvíli nahlédnout do života „divoce“ žijících zvířat a navodit si tak iluzi vzdáleného afrického kontinentu. Během jízdy po 5 km dlouhé cestě uvidíte 500 afrických kopytníků, šelem a ptáků. Na okruhu Afrického safari můžete vozidlem u jednotlivých zvířat zastavit a pozorovat jejich rodinný či skupinový život – dívat se, jak si mláďata spolu hrají, jak o ně jejich matky pečují a zapojují je do kolektivu svých stád. Projížďka po Africkém safari se tak stává mimořádným zážitkem, neboť pozorovat život zvířat takhle zblízka často není možné ani v přírodě.

Vedle takzvaných „samčích skupin“ složených ze samců antilop, buvolců, impal atd. má návštěvník možnost shlédnout i chovné skupiny s mláďaty antilop losích, pakoňů modrých, antilop koňských, zeber Chapmannových, vodušek červených a vodušek jelenovitých. Na rybnících pak může pozovat vodní ptáky - především pelikány, jeřáby, ale i kormorány, husy velké a některé kachny. Nepřehlédnutelným druhem je chovné stádo watusi – primitivního afrického skotu, pro nějž jsou typické impozantní rohy. V dalších volných výbězích je možné spatřit zebry Grévyho.

Součástí Afrického safari je rovněž unikátní Lví safari, jediné ve střední Evropě. Návštěvníci v něm ve vlastních autech nebo ve speciálně upravených vozech zoologické zahrady projíždějí mezi volně vypuštěnými lvy. Lvy je však možné pozorovat i bez auta. Celý areál je uzpůsoben tak, že do něj dobře vidí i pěší návštěvníci. Zpevněnou stezkou ve svahu mohou buď vystoupat k pavilonu lvů, kde je od šelem dělí jen sklo, anebo se vydat na dobrodružnou vyhlídku z nového lanového hradu, jehož některé věže jsou postaveny přímo ve velkém výběhu pro lvy.