divadlo_plny_Velky_sal.jpg

SMYSL PRO KULTURNÍ ZÁŽITKY

Že to s kulturním děním v České republice nevypadá vůbec špatně, o tom svědčí statistické údaje Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu za rok 2015. Pojďme se tedy spolu podívat blíže na vybrané segmenty.

V roce 2015 působilo v České republice 166 stálých divadelních scén a 144 divadel bez stálé scény. Celkový počet 26 050 odehraných představení, z toho 605 premiér, navštívilo více než 5 780 000 diváků! Mezi TOP 10 nejnavštěvovanějších divadel patří, mimo jiné, také partnerská divadla programu Sphere, jako jsou:

Národní divadlo moravskoslezské Ostrava

Městská divadla pražská Praha

Hudební divadlo v Karlíně Praha

Jihočeské divadlo, České Budějovice  

Divadlo Kalich Praha

Slezské divadlo v Opavě

Publikovaná data za rok 2015 ukazují, že částečně klesl počet návštěvníků, přesto návštěvnost prokazuje poměrně stabilní úroveň (více než 5.5 mil. diváků za rok), což představuje slušný evropský standard a znamená to, že vlastně stále do divadla během roku přijde každý druhý občan naší republiky.

Katalog divadel zde. 

 

Ani jako se čtenáři to s námi nevypadá vůbec špatně, protože celkový počet 5 354 veřejných knihoven navštívilo za rok 2015 více než 23 624 000 čtenářů, kteří si vypůjčili 60 044 000 knih a v elektronické podobě stáhli 39 572 000 digitálních dokumentů. Česká republika si udržuje mimořádně hustou síť veřejných knihoven. Zatímco průměr Evropské unie se pohybuje kolem 1,3 knihovny na 10 tisíc obyvatel, v Česku je to 5,1! Na jedné straně klesá počet výpůjček tradičních tištěných dokumentů (knihy, periodika), ale vedle toho stoupá využívání elektronických dokumentů, především stahování či zobrazení digitálních dokumentů a výpůjčky elektronických knih. Veřejnost stále více využívá různé druhy virtuálních služeb – vyhledávání v online katalozích, databázích a digitálních knihovnách, objednávání a rezervace knih a další služby.

A co se týká statistiky prodaných knih, v roce 2015 bylo vydáno 18 282 titulů (nikoliv výtisků), což určitě potěšilo knihkupce, jako je síť Neoluxor či Dobrovský – obchodní partnery Sphere!

Katalog knihkupectví zde. 

Zdroj: Národní informační a poradenské středisko pro kulturu