JAK VĚCI VZNIKAJÍ

 

Žijeme v době, kdy se už naštěstí věci neshánějí, ale nakupují, a kdy nabídka mnohdy převyšuje poptávku. A ani nábytek, bytové doplňky, zařizovací předměty, kuchyňské vybavení, prostě všechno, co se točí kolem bydlení, není výjimkou.

Od společností nabízejících rychloobrátkové levné zboží, přes zdravý průměr až po luxusní značky, nic není nemožné. Záleží jen na našem vkusu a finančních možnostech. A pokud jsme hodně kreativní a přejeme si mít originální kousky, musíme si je nechat vyrobit na míru či na zakázku. Což se na jedné straně projeví určitě v lepší kvalitě a osobitém designu, na straně druhé ovšem také v ceně. Když jsem se snažila proniknout k meritu věci, tedy proč je třeba moderní komoda s kulatými rohy vyrobená na zakázku tak drahá, bylo mi vysvětleno, že se nejdříve musí nechat vyrobit kovová forma, podle které se následně dřevo či jiný materiál ohýbá, což se samozřejmě v závěru projeví na ceně zakázky. A logicky je rozdíl, jestli se ta forma použije pouze jednou nebo podle ní sekají velké firmy jeden kus nábytku za druhým, jak se říká jako Baťa cvičky. 

Nedávno jsem brouzdala po internetu a narazila jsem na české smaltované litinové nádobí od firmy Český smalt. Krásné formy na bábovky, pekáče jako od babičky, hrnce, lívanečníky, prostě moje srdce zaplesalo. A zaplesalo natolik, že jsem si domluvila prohlídku nejen ve smaltovně, ale také ve slévárně.

český smalt

Tam se totiž musí nejdřív třeba taková forma na bábovku nechat odlít a podle ní se potom vyrábí další litinové odlitky. Ty putují do smaltovny, kde se na ně RUČNĚ nanáší smalt ve dvou vrstvách, takže se dá říci, že každý kousek je vlastně originál. Se všemi plusy i mínusy, je to prostě ruční práce. A ta se ještě pořád naštěstí cení. Alespoň mezi podobnými nadšenci, jako jsem já. 

Se Sphere máte v e-shopu výhodu ve výši 10%  - pro využití slevy použijte heslo: 10sphere17