PAMĚŤOVÁ STOPA

 

A je úplně jedno, co si kdo pod pojmem odpočinek představuje, protože i v cestování platí „kolik lidí, tolik chutí“.  Můžeme se jen bohapustě válet na pláži, můžeme polykat kilometry na kole nebo pešky, můžeme viset v horách na laně, sjíždět divoké řeky, putovat po historických památkách nebo objevovat dávno zapomenuté civilizace a kraje. Každému, co jeho jest. Důležitější je, s kým cestujeme. Tedy spíše, jestli jsou naši spolucestující naladěni na stejnou notu jako my. Jestli mají přibližně stejné představy, a to nejen co se destinací týče, ale i třeba finančních možností.

 

 Pokud jsou pro nás vysněnou metou historické památky, muzea, výstavy a koncerty vážné hudby, nemá smysl se lámat v pase a přesvědčovat sami sebe, že letošní dovolená strávená v sedle jízdního kola v Pyrenejích s kámoši, kteří takto jezdí už roky, pro mě bude tím pravým. Nebude. Zrovna tak nemá smysl se vydávat s partou lázeňských šviháků protancovat boty na Ibizu, když nejvyšší devizou je pro nás ticho, klid a meditace. Tím nechci říct, že by člověk neměl občas vystoupit ze svého stínu a nemohl zkusit něco nového, něco, co ještě nikdy nezažil a co ho oproti všem jeho zvyklostem láká.  Určitě mohl! Jen je dobré si být vědom toho, že to nemusí dopadnout úplně podle našich představ, ať už z jakýchkoliv důvodů. A že když to neodhadneme, můžeme dovolenou pokazit nejen sobě, ale i těm, kteří cestují s námi.

Skvělou zprávou je, že pokud k sobě nemáte aktuálně vhodného spolucestujícího, můžete si ho najít na internetu. Třeba na www.hedvabnastezka.cz, www.spolucestujeme.cz a mnoha dalších serverech.