Ekologická moda 

Materiály šetrné k planetě

Jistě víte, že určité oděvy a módní doplňky nemají negativní dopad na životní prostředí. Začněme s jejich materiály. Je známo, že přírodní tkaniny, jakými jsou len nebo bavlna, jsou k naší pokožce šetrnější než umělá vlákna. Z ekologických důvodů jsou lepší než polyester: jsou biologicky odbouratelné a při jejich výrobě se emituje menší množství oxidu uhličitého. Kromě přirozeného složení látek stojí za to věnovat pozornost i jejich původu a způsobu výroby. Nejlepší možností budou certifikované organické materiály. Například organická bavlna se vyrábí způsobem, který je bezpečný pro ekosystémy a navíc je barvená neškodnými barvivy. Trička, košile, džíny a další výrobky z organické bavlny se také vyznačují svou odolností a pevností. Seznamte se tedy s návrhy značek jako G-Star Raw, Vagabond, Lee nebo Wrangler.

Všechny značky naleznete na www.answear.cz - nezapomeňte použít kod SPHERE2020

                                                blog_1.jpg

Použití přírodních materiálů se neomezuje pouze na oblečení – i při výrobě bot nebo tašek lze použít dubová kůra a latexové mléko. Značka Birkenstock využívá tento návrat k přírodě pro své výrobky. 

Recyklace se ve světě módy stále zlepšuje a mnohé značky začaly používat materiály různými způsoby. Pokud tedy potřebujete koupit něco vyrobené z polyesteru, vyberte si vlákno z recyklovaného plastu. Recyklovat můžeme nejen plast, ale i bavlnu. Materiály, které jsou výsledkem recyklace, najdete v nabídce mnoha firem (Femi Stories, Vero Moda), které někdy slouží i jako výplň péřových bund (Jack Wolfskin, The North Face) a částí bot: podrážky, hřejivá část či svršek (Converse, Gumbies, Timberland).

                                                    

Inovativní řešení pro životní prostředí

Vhodný materiál není všechno. Poslední kroky ve výrobě oděvů nebo obuvi (např. barvení) způsobují velké škody na životním prostředí, ať už prostřednictvím spotřeby vody (módní průmysl je druhým největším spotřebitelem vody na světě) nebo produkcí odpadních vod obsahujících toxické látky. Protože degradace naší planety pokračuje, prioritou se stává zavedení nových výrobních procesů bezpečných pro lidi i životní prostředí. Naštěstí se rok od roku objevuje stále více inovativních řešení. Najdeme mezi nimi nové způsoby barvení látek a nápady na snížení spotřeby vody v oděvním průmyslu. Například společnost Pepe Jeans vytváří část svých džínových výrobků v Desert Studio, moderní továrně umístěné uprostřed pouště, která spotřebuje o 85% méně vody než v jiných továrnách. Značka vyvinula technologii Wiser Wash na eliminaci chemikálií, které se nedostávají do životního prostředí. Společnost Levi´s také zavedla snížení spotřeby vody na výrobu džínoviny. Díky technologii uplatňované od roku 2011. Značka Water <Less ušetřila více než 3,5 miliard litrů vody.

Správné módní návyky

 

Pozitivní změny se vyplatí implementovat i do vašeho každodenního života. Možná si myslíte, že vaše činy nemají dopad na nic – konec konců na naší planetě žije téměř 8 miliard lidí. Jsou to však individuální rozhodnutí, zvyky a změny, které mohou přispět ke zlepšení planety. Pamatujte, že jako spotřebitel jste ten, kdo rozhoduje o tom, co značka dělá nebo ne. Proto vás vyzýváme, abyste nakupovali informovaně. Zaměřte se na značky, pro které jsou důležité problémy životního prostředí, a zaměřte se na výrobky, které nejsou škodlivé pro přírodu. Dbejte na kvalitu oblečení i doplňků z dobrých materiálů, ať jsou perfektně navrženy a jejich ušití, ať vám slouží několik sezón. Nezapomeňte ani na drobné návyky: pravidelně si dělejte pořádek ve skříni, pokuste se ji přeorganizovat a zpřehlednit dříve, než něco vyhodíte a pokud můžete, dejte svému oblečení druhý život.

 

Zdroj: www.answear.cz/blog