Přihlásit

Svátek sv. Martina

Svátek sv. Martina bývá spojován především s příchodem zimy podle staré lidové pranostiky: sv. Martin přijíždí na bílém koni.

To bohužel v dnešních podmínkách už není tak úplně pravda. Zima sice je, ale sněhu se někdy nedočkáme ani na Vánoce. Tradice, která se ale opravdu dodržuje je svátečný pokrm v podobě husy a k tomu přípitek dobrého vína. Proč je zrovna tento pokrm spojován se sv. Martinem?

Svatomartinaská husa

Existuje hned několik legend. První vypráví o tom, kdy husy svým kejháním natolik narušovaly Martinovo kázání, že nakonec skončily na pekáči. Druhá legenda vypráví příběh o Martinovi, který se schovával před volbou biskupem mezi husami, a ty ho prozradily. Tak či onak je husa lahodné maso, které zasytí celou rodinu.

Svatomartinské víno

Svatomartinské víno, které je podáváno k tomuto svátečnímu pokrmu, musí splňovat přísná kritéria. Například musí být vyrobeno pouze z určité odrůdy vína. Jedná se o první vína nového ročníku, která zrají jen pár týdnu. Díky tomu mají svou osobitou lehkou chuť a barvu. Podle tradice by se láhev tohoto lahodného moku měla otevřít 11. listopadu přesně v 11 hodin. 

 

Bílé svatomartinské víno se vyrábí z odrůd Müller Thurgau, raného Veltlínského červeného a Muškátu moravského. U růžového svatomartinského vína najdete odrůdy Modrý Portugal, Svatovavřinecké a Zweigeltrebe, červeným svatomartinským vínům vládne Modrý Portugal a Svatovavřinecké. Ve všech případech jsou možné také kupáže schválených odrůd.

Dále si můžete objednat vína od našich partnerů: 

VINOTÉKA – ZD NĚMČIČKY

DEGUSTAČNÍ SKLEP – VINO HORT

Mimo tradice můžete tento svátek využít ke shledání se svou rodinou ještě před vánoci.
A pokud se chcete vyhnout hodinovým přípravám, tak si zarezervujte svůj stůl v restauraci, kde se o všechno postarají za Vás.

Dále si můžete pochutnat na svatomartinské huse u našich partnerů: 

LA TRATTORIA TURBANTI

LA REPUBLICA

LET’S MEAT

GUSTON

Další články z našeho blogu

Vánoční pohoda v Lázních Libverda

Pokud také jako my milujete odpočinek a vánoční atmosféru, tak pro Vás máme skvělý tip. Spa resort Libverda pořádá vánoční trh k 2. Adventní neděli. To je skvělá příležitost k tomu, zamluvit si báječný pobyt plný relaxace a si vychutnat klasické vánoční pochutiny.

Vánoce u našich sousedů

Krásná vánoční výzdoba, umělecká vystoupení, hudba, spousta dobrého jídla, sladkostí i různých specialit – vánoční trhy pomalu otevírají své brány a tím rozdmýchávají vánoční náladu. Udělejte si krásný víkend a zažijte atmosféru těch nejkrásnějších vánočních trhů v Evropě.

 Halloween

Jeden den v roce, kdy se chceme opravdu bát, nebo ne? Strašidelná výzdoba, kostýmy a hororové filmy. To je nejspíše to, co se Vám pod tímto pojmem vybaví. Ale má tento svátek i nějaký význam, kromě toho, aby nám běhal mráz po zádech?