Přihlásit

Svátek sv. Martina

Svátek sv. Martina bývá spojován především s příchodem zimy podle staré lidové pranostiky: sv. Martin přijíždí na bílém koni.

To bohužel v dnešních podmínkách už není tak úplně pravda. Zima sice je, ale sněhu se někdy nedočkáme ani na Vánoce. Tradice, která se ale opravdu dodržuje je svátečný pokrm v podobě husy a k tomu přípitek dobrého vína. Proč je zrovna tento pokrm spojován se sv. Martinem?

Svatomartinaská husa

Existuje hned několik legend. První vypráví o tom, kdy husy svým kejháním natolik narušovaly Martinovo kázání, že nakonec skončily na pekáči. Druhá legenda vypráví příběh o Martinovi, který se schovával před volbou biskupem mezi husami, a ty ho prozradily. Tak či onak je husa lahodné maso, které zasytí celou rodinu.

Svatomartinské víno

Svatomartinské víno, které je podáváno k tomuto svátečnímu pokrmu, musí splňovat přísná kritéria. Například musí být vyrobeno pouze z určité odrůdy vína. Jedná se o první vína nového ročníku, která zrají jen pár týdnu. Díky tomu mají svou osobitou lehkou chuť a barvu. Podle tradice by se láhev tohoto lahodného moku měla otevřít 11. listopadu přesně v 11 hodin. 

 

Bílé svatomartinské víno se vyrábí z odrůd Müller Thurgau, raného Veltlínského červeného a Muškátu moravského. U růžového svatomartinského vína najdete odrůdy Modrý Portugal, Svatovavřinecké a Zweigeltrebe, červeným svatomartinským vínům vládne Modrý Portugal a Svatovavřinecké. Ve všech případech jsou možné také kupáže schválených odrůd.

Dále si můžete objednat vína od našich partnerů: 

VINOTÉKA – ZD NĚMČIČKY

DEGUSTAČNÍ SKLEP – VINO HORT

Mimo tradice můžete tento svátek využít ke shledání se svou rodinou ještě před vánoci.
A pokud se chcete vyhnout hodinovým přípravám, tak si zarezervujte svůj stůl v restauraci, kde se o všechno postarají za Vás.

Dále si můžete pochutnat na svatomartinské huse u našich partnerů: 

LA TRATTORIA TURBANTI

LA REPUBLICA

LET’S MEAT

GUSTON

Další články z našeho blogu

Vánoční zajímavosti

VĚDĚLI JSTE, ŽE?

…historie adventních věnců je stará přibližně 150 let a že ty první měly podobu dřevěného kola od vozu se 23 svícemi, 4 velkými bílými a 19 malými červenými? Přičemž se zapalovala od začátku prosince každý den až do Štědrého dne vždy jedna svíce, ve všední dny malá červená a o adventních nedělích velká bílá.

Divadelní představení se Sphere

Vstupenka do divadla je dárkem, který nabízí nejen zážitek, ale i možnost prožít společný čas s našimi blízkými. Užijete si večer plný kultury a zábavy, což může být skvělým způsobem relaxace a odpočinku od každodenního shonu. U těchto partnerů můžete zakoupit vstupenky nejen výhodně, se slevou, ale hlavně online z pohodlí domova!

Ovečkárna: Prestaňte počítat ovečky

Začněte lépe spát díky lůžkovinám z ovčí vlny. Díky kvalitnímu spánku jste produktivnější a při dlouhodobém dodržování správného spánkového režimu se vám může zlepšit nejen zdraví a celková spokojenost, ale také paměť. Hlavně proto, že tělo během spánku regeneruje a nabírá sílu na další den.