Přihlásit

Máte rádi pivo?

Pokud odpovíte na předchozí otázku ano, tak jste na tom stejně jako cca 90 % můžu a 60 % žen v celé ČR a můžete vždy první pátek v srpnu slavit Mezinárodní den piva. Ale není pivo jako pivo, existují různé druhy, chutě, vůně, způsoby čepování, a především pivovary s odlišným přístupem k vaření.

Piva se dělí různým způsobem, časté je zejména v cizině dělení na ležáky, Aly, Stouty atd. Nejčastějším a Čechy také nejvyhledávanějším typem piva u nás je určitě ležák, typicky pak ten plzeňského typu. Ten asi nejznámější vaří Plzeňský Prazdroj, ležáky jsou ale hlavním produktem i konkurenčních Krušovic, Budvaru, Staropramenu a dalších.

 

 

Možné je také dělení dle stupňovitosti – desítka, jedenáctka, dvanáctka a tak dále. Častým omylem je, že stupňovitost rovná se procento alkoholu, to tak ale není, protože stupně označují jednoduše kolik zkvasitelného obsahu je v mladině (to je jedna z fází výroby piva).

Klasickým dělením pak je na světlé a tmavé pivo, případně i polotmavé. Rozdíl je zejména v obsahu pražených karamelových sladů, které dávají právě tmavší zabarvení.

Pokud jste viděli film Obsluhoval jsem anglického krále, tak víte, že nejčastější hádkou pivařů je, který pivovar vaří lepší pivo. V Čechách jsou pivovary téměř na každém rohu, od těch velkých přes střední a malé, až po minipivovary – aktuálně je jich více než 400 !

Ovšem to nejlepší dělení piva je samozřejmě na ty, které nám chutnají a které ne. Stačí jen nebýt zbytečně konzervativní, a hlavně zkoušet, zkoušet a zkoušet! Ale s mírou 🙂

A chcete-li k tomu využít i kartu Sphere, není nic jednoduššího – slevu máte na prohlídku pivovarů které patří pod koncern Plzeňského prazdroje a opravdu to stojí za to! A pokud chcete ochutnat nějaký z minipivovarů, máte na výběr třeba pivovar MMX, pivovar Podlesí nebo pivovar Řevnice.

 

PIVOVAR Z PODLESÍ

PIVOVAR ŘEVNICE

Další články z našeho blogu

Jakou knihu zařadit do své knihovny?

V rámci soutěže nám naši držitelé karet Sphere zaslali skvělé knižní tipy. Při čtení nás natolik zaujali, že jsme si i některé knihy sami pořídili. Nechtěli jsme si je nechat jenom pro sebe, a tak přinášíme dávku inspirace i Vám.

 Nakopněte svou imunitu

Náš imunitní systém je takový udatný rytíř, který nás chrání před infekcemi – především před viry, bakteriemi, dalšími mikroby, a to 24 hodin denně. Žádné pauzy si nebere. Ale my mu jeho práci občas ztěžujeme, ať chceme či nechceme. Nespíme dostatečně, stresujeme se v práci či nejíme dostatek kvalitních potravin. A spousty dalšího. Asi každý víme, jak bychom měli žít, abychom byli zdraví a fit, ale v každodenním shonu je to někdy těžké.

 Poznejte krásy Českého Krumlova – cestovatelé spojte se

Máme pro Vás hned 2 dobré zprávy. Věděli jste, že 27. 9. je Světový den cestovního ruchu? A následující den je státní svátek? To znamená jediné – zabalit batoh a vyrazit na výlet. A s kartou Sphere s mnoha výhodami a slevami to jde samo.