JAK SE SLAVÍ HALLOWEEN

Halloween se již v našich domácnostech zabydlel, a přestože ho častokrát nedotáhneme úplně do konce, naše domovy zdobíme zcela v souladu s jeho tradicí, jako bychom měli připraveno mnoho kanadských žertíků pro blízké a sousedy. Do jeho vypuknutí zbývá necelý měsíc, proto přinášíme bohatou inspiraci, jak si domov v tento den ozdobit.

Název Halloween vznikl zkrácením anglického “All Hallows’ Evening”, což v překladu znamená “Předvečer Všech svatých” a slaví se den před křesťanským svátkem Všech svatých, tedy 31. října. V tento den se děti oblékají do strašidelných kostýmů a chodí od domu k domu a “koledují” s písní “Trick or Treat” (v překladu “Koledu nebo vám něco provedu”) o sladkosti.

Halloweenská tradice vznikla v Irsku na základě oslav svátku Všech svatých, který byl do Irska přenesen z Říma. Opírají se o původní židovskou tradici slavení svátků od předchozího večera, neboť Židé počítali začátek dne již od předchozího západu slunce. Vystěhovalci zvyk přenesli v 19. století do USA, kde se všeobecně rozšířil a odtud ho s expanzí americké kultury přejímaly další země, zejména ty, ve kterých se mluví anglicky.

Tradičními symboly Halloweenu jsou vydlabané dýně se svíčkou uvnitř, zvané jack-o’-lantern, dále pavouci a pavučiny, čarodějky, košťata, černé kočky, duchové, kostlivci, sovy, výři. Typickými barvami jsou černá a oranžová. 


Zdroj: Lenka Zahradníková, Home in Cube